بازدید دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه از Coworking مرکز رشد

dr.nobakht

در پی بازدید رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از فضای کاری اشتراکی مرکز رشد:

دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور: در شرایطی که با بزرگ‌ترین تحریم‌ها مواجه هستیم حوزه دانش‌بنیان ما را به اقتصاد مقاومتی می‌رساند. جایگاه فعالیت‌های دانش‌بنیان همواره مشخص و حفظ‌شده است. دولت نیز همواره برای مضاعف کردن شتاب‌دهی رشد علمی کشور از حوزه دانش‌بنیان استفاده می‌کند.

بدون تردید آثار کمکی که در عرصه فناوری‌ صورت می‌گیرد و به پارک‌های علم و فناوری پرداخته می‌شود را در عرصه علم و اقتصاد کشور شاهد خواهیم بود. ضمن این‌که اقتصاد مقاومتی امروز به میزان دانش‌بنیان بودن دستاوردها وابسته است. متمرکز شدن بر سخت‌افزارها و توسعه زیربناها شرط لازم است اما کافی نیست. زیرساخت‌های کشور طی ۴۰ سال گذشته به حد کفایت ساخته‌شده و به‌اندازه نیاز توسعه پیدا می‌کند؛ اما این‌ها امروز در عرصه رقابت جهانی نمی‌تواند کمک‌کننده باشد.

وی در راستای دستاوردهای پارک فناوری پردیس بیان کرد: بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط بخش مردمی در این مجموعه صورت گرفته است. با مشاهده اقتصاد مقاومتی می‌توان مکان‌های مشابهی را به این منظور تعیین کرد. ضمن این‌که دولت به‌شدت از معاون جوان رئیس‌جمهوری سورنا ستاری حمایت می‌کند، امیدواریم دست‌اندرکاران پارک فناوری پردیس نیز بدانند که دولت همواره پشتیبان فعالیت‌های آنان است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز در حاشیه این بازدید گفت: طی ۱۰ سال گذشته ایران توانسته از رتبه ۳۴ تولیدکننده علم در جهان به رتبه ۱۶ دست پیدا کند، در همین راستا پیش‌بینی می‌شود این رتبه امسال به ۱۵ در جهان برسد. کما ‌این‌که‌ ایران در حوزه‌هایی مانند علم نانو با دارا بودن رتبه ۴ در جهان پیشتاز است. کشور ما در حوزه‌های خاصی مانند بیوفناوری و سلول‌های بنیادی، هوافضا و علوم نو ضمن حفظ جایگاه اول منطقه به‌سرعت در حال رشد است.

ستاری افزود: نکته مهم این است که بهترین اکوسیستم استارت‌آپی منطقه ایجادشده و طی چند سال گذشته توانسته‌ایم محیطی در حوزه استارت‌آپی کشور ایجاد کنیم که فعالان این عرصه با ایده‌های نو، زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهند. این اقدام را می‌توان تزریق شیرینی علم در جامعه دانست.

وی با اشاره به این‌که آینده‌ای روشن دیده می‌شود، گفت: ما در ایران نیازمند یک محیط کسب‌وکار نو هستیم تا موجب رویش ایده‌های نو شود، عرصه‌ای که تا امروز به‌خوبی در آن پیش رفته‌ایم.