photo_2017-07-17_09-28-47

دستگاه تعیین نفوذپذیری بتن در برابر کلرید، با نام تجاری “آر‌ سی ‌تی۳ (RCT3)”

    photo_2017-07-17_09-29-04

امروزه کنترل پایایی و دوام بتن جهت تعیین طول عمر مفید بتن در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی به یکی از شاخصه های مهم و تاثیرگذار در روند تولید بتن تبدیل شده است. از جمله عوامل مخرب در بتن که سبب کاهش عمر مفید بتن و خوردگی آرماتورها در بتن خواهد گردید، نفوذ یون کلرید می‌باشد. شرکت توسعه پایدارسلمان با تحقیقات گسترده و انجام آزمایش‌های گوناگون بین رشته‌ای مهندسی عمران، مکانیک، برق و برنامه نویسی کامپیوتر برای اولین بار در عرصه‌ی بین المللی دستگاهی با نام تجاری “آر‌ سی ‌تی۳ RCT3) )” را با قابلیت ویژه انجام همزمان آزمایش‌هایRCMT (آزمایش تسریع شده مهاجرت یون کلرید در بتن)، RCPT (آزمایش نفوذ یون کلرید در بتن) و هدایت الکتریکی طراحی، نمونه‌سازی و تولید نمود.

هدف از ساخت این دستگاه ارزیابی سریع مقاومت بتن در برابر نفوذ یون کلرید با استفاده از آزمون‌های تسریع شده مهاجرت، نفوذ و هدایت الکتریکی در شرایط ناپایدار است. نتیحه این آزمایش‌ها می‌تواند برای طبقه‌بندی بتن، ملات و سایر مواد ترمیمی پایه سیمانی از لحاظ نفوذ پذیری در برابر یون‌های کلرید مورد استفاده قرار بگیرد. در طراحی این دستگاه قابلیت‌های متعددی مورد نظر بوده که در ذیل به چند ویژگی‌ مهم اشاره می‌گردد.
– دارای ۱۲ کانال خروجی مستقل و مجزا که هر خروجی متصل به یک سلول قابلیت انجام انواع آزمایش‌های زیر را با انتخاب نوع استاندارد دلخواه دارد:
۱- امکان انتخاب روش انجام آزمایش RCMT بر اساس استاندارد AASHTO T 357-15 و NT BUILD 492 به طور خودکار
۲- امکان انجام آزمایش RCPT بر اساس استانداردAASHTO T 277 ، ASTM C1202و NT BUILD 355 به طور خودکار
۳- امکان انجام آزمایش هدایت الکتریکی بر اساس استاندارد ASTM C1760 به طور خودکار
– قابلیت اتصال مستقیم دستگاه به کامپیوتر و استفاده از نرم‌افزار تخصصی طراحی شده جهت داده برداری به طور همزمان، رسم نمودار و تهیه خروجی آزمایش در محیط EXCEL و همچنین امکان آزمایش بدون کامپیوتر و صرفا از طریق دکمه‌ها و نمایشگر تعبیه شده بر روی دستگاه
– با توجه به اینکه مهمترین ضعف انجام آزمایش RCPT افزایش دمای سلول‌های حاوی NaCl و NaOH می‌باشد، با طراحی یک سیستم خنک‌کننده خودکار بر اساس دمای دلخواه پژوهشگر، امکان تحقیقات گسترده بر روی تاثیر دما در این آزمایش برای کاربر ایجاد شده است. در شکل زیر طراحی این سیستم خنک‌کننده را بر روی سلول‌ها مشاهده می‌گردد.

03 salman 02 salman

photo_2017-07-17_09-28-52

– ظرف‌های سه تایی که برای آزمایش RCMT مطابق شکل زیر طراحی گردیده، دارای ویژگی‌های بخصوصی است که در طراحی آن لحاظ شده است. در ذیل بطور اختصار به چند ویژگی آن اشاره می‌گردد.
۱- امکان آزمایش یک یا سه نمونه به طور همزمان در هر ظرف، به شکلی که با باز نمودن درپوش‌های داخلی ارتباط محلول سدیم کلرید در هر سه قسمت ظرف با یکدیگر برقرار شده و یا هر سلول جداگانه آزمایش گردد.
۲- امکان تخلیه کامل محلول سدیم کلرید در هر سلول به طور جداگانه به کمک شیر تخلیه در پایین‌ترین سطح
۳- طراحی دقیق ابعاد ظرف برای کنترل حجم محلول‌ها به شکلی پس از قرارگیری سلول حاوی نمونه، ارتفاع سطح دو محلول سدیم کلرید و سدیم هیدروکسید تراز باشد و زاویه قرارگیری نمونه مطابق استاندارد رعایت گردد. پیش‌بینی پایه‌ها و دستگیره در بدنه و طراحی مناسب شبکه‌های فولادی آند و کاتد از دیگر این ویژگی‌هاست.
06 05 04
photo_2017-07-17_09-28-39

photo_2017-07-17_09-28-59

– محیط نرم‌افزاری تحت ویندوز جهت استفاده سهل کاربر در محیط‌های کارگاهی و تحقیقاتی با قابلیت‌های متعدد
– استفاده از متریال درجه یک و با کیفیت جهت عمر بالای دستگاه در محیط‌های کارگاهی